środa, 14 maja 2014

010. Jak notować

Hejka! Tu Oliwia. Dziś chciałabym opowiedzieć co nieco o notowaniu w szkole, tak, aby można było się z tych notatek wiele dowiedzieć, zdążyć wszystko zapisać i wgl. Nie wszędzie w gimnazjach się notuje, u nas akurat na historii, a z reszty nauczyciele ci dyktują do zeszytu. No ale w różnych szkołach jest różnie.
To będzie w formie kilku porad :) U mnie będą się odnosiły do historii, ale jak chcecie z innego przedmiotu, to możecie sobie zinterpretować... Cóż, zapraszam do czytania.

1. Złota zasada: uważnie słuchaj nauczyciela. Wiem, że czasem myśli odchodzą w inną stronę, ale staraj się zawsze mieć je pod kontrolą. Wyobrażaj sobie to, co mówi nauczyciel, wtedy łatwiej zrozumiesz i bardziej się skupisz.
2. Naucz się wyłapywać najważniejsze informacje. Zapisuj daty, nazwy i nazwiska oraz tylko najważniejsze wydarzenia. Notatki dotyczące walk lub wojen rozrysuj sobie: tzn. np. na środku napisz Polska, po lewo Niemcy i zrób strzałkę od nich do tej Polski. No... to tylko przykład, wiem, że to będą o wiele bardziej skomplikowane układy ;) Chodzi o to, żeby tekst umiejscawiać w znaczących miejscach. 
3. Jeżeli zapisujesz jakiegoś gostka, powiedzmy Mieszka I, to zrób sobie od niego strzałki i w krótkich hasłach zapisuj co zrobił, ile lat panował, jakich miał synów albo żonę. Nie układaj zdań - to strata czasu.
4. Zastosuj różne kolory. Będzie ci łatwiej się odnaleźć. W tym celu będą ci potrzebne zakreślacze. Ja np. wszystkie daty zaznaczam na pomarańczowo (pod nimi piszę, co się wtedy wydarzyło), ludzi na różowo, jakieś ważne wydarzenia na żółto. No dobra, teraz już nie zaznaczam, bo mi się zakreślacze wypisały, ale zaznaczałam...
5. Stosuj skróty. Może dla innych to będzie niezrozumiałe, ale ty wiesz, że P. oznacza Dynastię Piastów, a WW - Władysława Wygnańca. No, oczywiście można zrobić zupełnie inne skróty, na innej zasadzie, ale jak to słowo często pojawia się w temacie, to skróćcie je sobie, bo nie będziecie mogli zdążyć zanotować.
6. Można też notować rysując. Najlepiej śmiesznie. Ale to trzeba być szybkim rysownikiem i w miarę zrozumiałym xD Ja tak czasem robię, że sobie rysuję. Wtedy wszystko fajnie sobie ilustrujecie, jak całe zdarzenia to wyjdzie komiks, możecie sobie rysować ludków... Oczywiście chodzi o takie patyczaki, ja zawsze tylko im nadaje jakieś charakterystyczne cechy i już są fajne i zrozumiałe. Np. Krzyżak to ludzik-patyczak z peleryną z krzyżem, król to ludzik-patyczak z koroną no i takie różne.
7. Róbcie sobie mapki myśli. Zapiszcie na środku najważniejsze hasło tematu i od niego strzałki... yym, no przecież wiecie jak się robi mapę myśli xd
8. Historia polega na powodach i skutkach. Dlatego najprostszy sposób to zapisywanie sobie od góry strony, kolejno za strzałkami tych powodowo-skutkowych zdarzeń. Możecie też na środku napisać wydarzenie i np. z boku w kwadracie powody, z drugiego boku w kółku skutki... no, tak wymyślam sobie :D Ale skupiajcie się na powodach i skutkach, zapisujcie to koniecznie, to najważniejsze w historii.
Hmm, mam nadzieję, że trochę wam się przydała ta notka i dałam wam jakieś pomysły. Tak naprawdę notowanie jest bardzo fajną zabawą... Osobiście polecam rysowanie ;)
Pa!
Wasza Lili555.

PS. MAŁA ENCYKLOPEDIA MODY by Lili555 jeszcze xD
SPODNIE MARCHEWKI
To bardzo modne spodnie, a swoją nazwę zawdzięczają fasonowi przypominającemu marchewkę. U góry są luźne i zwężają się ku dołowi. Marchewki powinny kończyć się nad kostką i być uszyte z gładkiego materiału. Można zestawiać je z mokasynami lub baletkami, ale również szpilki się nadadzą dla tych niższych, no ale to wariant dla starszych. Poza tym dobrze wyglądają z koszulowymi bluzkami.
Całkiem mi się podobają, ale nie mam żadnych, heh.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.